Terapia krótkoterminowa

Psychoterapia krótkoterminowa opiera się na prowadzeniu rozmów z pacjentem, który w swoim życiu potrzebuje zmiany lub nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z problemami życiowymi.

Terapia krótkoterminowa Spotkania ze specjalistą mają ułatwić analizę, nazwanie, uporządkowanie i zrozumienie problemów przez pacjenta. Osoby, które potrzebują takiej formy pomocy pragną poradzić sobie z konkretną trudnością, np. atakami lęku panicznego, depresją poporodową, problemami wychowawczymi czy konfliktem małżeńskim. Podczas sesji psychoterapeuta zapewnia pacjentowi wsparcie oraz pozwala mu na spojrzenie na swoje dotychczasowe wybory z innej perspektywy.

W psychoterapii krótkoterminowej korzystam głównie z metod terapii poznawczo-behawioralnej, Racjonalnej Terapii Zachowania czy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Praca ta oparta jest na psychoedukacji, pracy poznawczej połączonej ze zmianą zachowań, zasobach i możliwościach uruchomienia zdrowych, konstruktywnych działań ze strony pacjenta, mających na celu szybkie rozwiązanie problemu/zmniejszenie objawów. Wspólnie z pacjentem ustalamy cele i drogę, którą zmierzamy przejść. Weryfikujemy efekty naszej pracy i w razie potrzeby, modyfikujemy cele.

“Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie. Jak bowiem możemy je zmieniać jeśli nie czujemy się za nie odpowiedzialni?”

[Irvin Yalom]Czas trwania jednej sesji wynosi ok. 50 min.
Koszt: 200 zł